Loading...

TATRY

Sedielko_small

Tatranská Javorina – Sedielko – Hrebienok

Táto trasa prechádza cez hlavný hrebeň pohoria v smere sever – juh, cez najvyššie položené sedlo Tatier, ktoré je prístupné pre bežných turistov – sedlo Sedielko v nadmorskej výške 2376m. Túra je zdĺhavá a namáhavá…

Viac info

krivan_small

Výstup na Kriváň

Výstup na Kriváň sa robí z dvoch miest, z Troch studničiek, alebo zo Štrbského Plesa popri Jamskom plese. My si zvolíme prvú možnosť, výstup z Troch studničiek. Výstup je náročný, celodenný, ale zároveň aj jeden z najkrajších na Slovensku a Kriváň je jednoznačne najfotogenickejší a najslovenskejší štít…

Viac info

popradske_pleso_small

Popradské pleso

Výlet začína na parkovisku pri zastávke Tatranskej železnice Popradské pleso. Je to veľmi príjemná vychádzka, ktorú zvládne naozaj každý. Vedie asfaltovou cestou do Mengusovskej doliny, jednej z mnohých prekrásnych dolín Vysokých Tatier…

Viac info

Rohace_small

Západné Tatry-Roháče-Roháčske ples

Roháče sú turisticky najpríťažlivejšou časťou Západných Tatier – druhého najvyššieho pohoria Slovenska. Ich názov vychádza z tvaru dvoch typických končiarov Ostrého Roháča (2087m.n.m.) a Plačlivého (2124m.n.m.), ktoré tvoria spolu akoby čertove rohy…

Viac info

mala_studena_dolina_small

Malá a Veľká Studená dolina

Dvojica dolín Malá a Veľká Studená dolina patria k najnavštevovanejším dolinám celých Vysokých Tatier. Mnohí ich považujú za najkrajšie doliny v celom pohorí. Túra je celodenná, náročná a uspokojí aj najnáročnejších turistov a milovníkov vysokohorskej turistiky. Potrebná je kvalitná výstroj a oblečenie…

Viac info

Prielom-a-Polsky-hreben_small

Veľká Studená dolina/Prielom/Poľský hrebeň/Velická dolina

Tento prechod patrí tiež do kategórie vysokonáročných túr, ale zároveň aj tých najkrajších vo Vysokých Tatrách. Okrem toho, že prejdeme cez dve nádherné doliny Veľkú Studenú a Velickú dolinu s prekrásnymi plesami, vodopádmi a potokmi, prekonáme aj dve vysokohorské sedlá…

Viac info

Skalnate-pleso_Sedlo-pod-Svistovkou_Zelene-pleso_Biela-voda_small

Skalnaté pleso/Sedlo pod Svišťovkou/Zelené pleso/Biela voda

Trasa vedúca východnou časťou pohoria, poskytujúca prekrásne výhľady na malebné Zelené pleso v Doline Zeleného plesa, do ktorej sa zbiehajú kotly z najvyšších štítov pohoria…

Viac info

Strbske-Pleso_Mlynicka-dolina_Bystra-lavka_Furkotska-dolina_small

Štrbské Pleso-Mlynická dolina-Bystrá lávka-Furkotská dolina

Okruh, ktorý je dosť fyzicky a technicky náročný, prechádza dvomi krásnymi ľadovcovými dolinami popri jednom z najkrajších tatranských vodopádov, vodopáde Skok v Mlynickej doline…

Viac info

Gerlachovsky-stit_small

Výstup na Gerlachovský štít

Náš najvyšší štít je vyhľadávaným vrcholom v celoeurópskom meradle. Je najvyšším vrchom nielen slovenských a poľských veľhôr Tatry, ale aj celého 1200 kilometrového karpatského oblúka. To, že je najvyšší, je známe len od 19. storočia, keď sa podarilo určiť jeho výšku Ľudovítovi Greinerovi ( r.1838)…

Viac info

rysy_small

Výstup na Rysy

Jeden z mála voľne prístupných štítov vo Vysokých Tatrách je akýmsi klinom, výbežkom poľských Tatier do slovenských a pre susedov Poliakov aj najvyšším vrchom ich krajiny. Výstup z poľskej strany od Morského oka, je ale taký fyzicky a technicky náročný…

Viac info

NÍZKE TATRY

dumbier_small

Výstup na Ďumbier

Najvyšší vrch celého nízkotatranského hrebeňa 2043 m. n. m. Nachádza sa v centrálnej časti Nízkotatranského národného parku. Ďumbier tvorí mohutný žulový masív, z južnej stany je hôľny, zo severnej strany má strmé rázsochy, zrázy a ľadovcové kotly, ktoré predstavujú typické vysokohorské prostredie…

Viac info

Dumbier_Chopok_small

Ďumbier – Chopok

Táto trasa je obdobou výstupu na Ďumbier, ale väčšia časť prechádza po hlavnom hrebeni Ďumbierskych Nízkych Tatier. Je náročnejšia, ale pohyb po nízkotatranskom hrebeni stojí určite zato…

Viac info

prasiva_small

Výstup na Prašivú – Veľkú Chochuľu

Prašivá je najzápadnejšou časťou hlavného nízkotatranského hrebeňa a samostatnou časťou podcelku Ďumbierske Tatry. Najvyšším vrchom masívu je Veľká Chochuľa s nadmorskou výškou 1753m n.m. Hrebeň Prašivej je hladký, takmer bez skál, s mimoriadne strmými severozápadnými až severnými bočnými svahmi…

Viac info

donovalyt

Donovaly

Donovaly tvoria prirodzený styčný bod nie len medzi severnou a južnou polovicou Slovenska, ale aj medzi východnou a západnou. Banská Bystrica je vzdialená 26 km, Ružomberok 28 km, Bratislava 235 km a Košice 207 km…

Viac info

Kotliska_Chabenec_small

Krížske sedlo – Kotliská – Chabenec

Ďalšia túra, ktorá nás zavedie na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, je o čosi náročnejšia, ale myslím si, že vynaložená námaha stojí zato. Veď uznajte sami, túra spĺňa tie najnáročnejšie kritériá: na hrebeň vyjdeme jednou z najkrajších nízkotatranských dolín – Vajskovskou…

Viac info

VEĽKÁ FATRA

Krížna_small

Krížna – Ostredok

Táto trasa nás zavedie do srdca Veľkej Fatry, na hôľny masív Krížnej (1574 m.n.m.), Veľkofatranskou magistrálou cez nevýrazný Ostredok (1592m.n.m.), popod vrchol Suchého vrchu až na Chyžky, ktoré nám poskytnú prenocovanie v jednej z troch kolíb – salašov, postavených na hornej hranici lesa…

Viac info

cierny_kamen_small

Čierny kameň

Trasa vedie krásnou časťou Liptovského hrebeňa Fatry popod vrchol nádherného vrchu Čierny kameň, cez sedlá Rakytova do Teplej doliny.
Začiatok je v Strednej Revúcej pri kostole…

Viac info

POĽANA

predna_polana_small

Predná Poľana – sedlo Príslopy

Táto túra vedie juhozápadnou časťou pohoria Poľana, z Detvy námestia po modrej značke na Poľanu k horskému hotelu, od hotela po žltej na malebné sedlo Príslopy a zo sedla po zelenej značke do Ivín, podhorskej osady s prekrásnou polohou na juhozápadnom úpätí pohoria…

Viac info

polana_small

Výstup na Poľanu

Poľana je obrovská vyhasnutá sopka v srdci Slovenska a jedna z najzachovalejších v Strednej Európe. Pred 12,5 až 13,5 miliónmi rokov to bol stratovulkán vyšší o tri kilometre. Po mohutnej erupcii ostala kaldera hlboká 600 metrov o priemere 6 km…

Viac info

polana_vodopad_small

Poľana-Vodopád Bystré

Vodopád sa nachádza na južnom svahu Poľany v nadmorskej výške 1030 metrov. Je to jeden z najmohutnejších vodopádov vo vulkanitoch Západných Karpát. Vznikol pri tektonickej poruche, keď poklesla časť stuhnutého lávového prúdu. Jeho výška je úctyhodných 23 metrov…

Viac info

bystre_small

Bystré, Vrátka – Vodopád Bystré

Doma sa to už nedalo vydržať. Počasie je už asi štyri týždne stále rovnaké. Teploty okolo 10 stupňov, nízka oblačnosť, hmla, občas na prilepšenie zaprší. A to je asi tak všetko, čo nám nebo v posledných týždňoch sem na stredné Slovensko posiela. Jeden deň sa podobá druhému, ako vajce vajcu…

Viac info

Hrochotska-dolina_small

Hrochotská dolina

Hrochotská dolina v chránenej krajinnej oblasti Poľana je pozoruhodný krajinársky celok hneď z niekoľkých hľadísk. Vychádza totiž zo samotného stredu stratovulkánu Poľana, z jej kaldery. Potok Hučava, ktorý ju vytvoril a zbiera vody z vnútorných svahov sopky…

Viac info

kalamarka_small

Kaľamárka

Kaľamárka je jednou z početných skalných dominánt na južnom svahu Prednej Poľany. Nachádza sa v nadmorskej výške 808 m. Tvoria ju dve hradby brál, pri ceste od juhu najskôr natrafíme na východnú skalnú stenu, ktorá je tvorená bralami a skalnými stĺpmi dosahujúcimi výšku 5 až 17 metrov…

Viac info

Zolniansky_lahar_small

Zolniansky lahar

Zolniansky lahar vyzerá na prvý pohľad, ako obyčajná, mäkká, lámavá skala, avšak opak je pravdou. Tento vzácny útvar nemá na starom kontinente obdobu a podobné skvosty môžeme vidieť až na druhom konci planéty na ostrove Jáva…

Viac info

JAVORIE

sedlo-mamojkova_small

Mamojková – Drieň – Sekier dolina

Prejsť celú túto trasu bez zablúdenia sa na prvý krát podarí asi málokomu a ja samozrejme nie som výnimkou. Azda preto ma tento hrebeň v Javorí neustále lákal a láka a z výstupu na Drieň a Človekovo sa stáva pomaly rodinná tradícia…

Viac info

clovekovo_small

Sekier-Zálužná-Človekovo-Drieň-Sekierska dolina

Vrch s prazvláštnym menom Človekovo (844m.n.m) a za ním nasledujúci Drieň (887m.n.m) sú vrchy, ktoré mi už dlhšiu dobu nedávajú spávať a hoci som tam bol tri, alebo štyri krát, stále nemám pocit z týchto kopcov, že som ich úplne zdolal…

Viac info

javorie_zavoz_small

Závoz

Tentokrát ponúkam obyvateľom a návštevníkom Zvolena výstup na blízky hrebeň sopečného pohoria Javorie, vrch Závoz 719,4 m.n.m. Vrch je nápadný svojou mohutnosťou a je to najvyšší blízky, z mesta viditeľný vrch na juh od Zvolena…

Viac info

slatinka_small

Slatinka – údolie Slatinky

Obec Slatinka je s trochou nadsádzky takým zvolenským Vlkolíncom. Tým, že ja tam už 60 rokov stavebná uzávera kvôli plánovanej kontroverznej výstavbe obrovskej priehrady, z obce sa stal doslova skanzen. Storočné domy sú zachované v pôvodnom stave…

Viac info

KREMNICKÉ VRCHY

Kremnicke-vrchy_small

Kremnické vrchy I.

Tentokrát sa vyberieme na hrebeň sopečného pohoria Kremnické vrchy. Hlavný hrebeň, nazývaný aj Flochovský chrbát, podľa najvyššieho vrchu pohoria Flochová (1317m.n.m) prejdeme v úseku medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, respektíve Králikmi a Kováčovou…

Viac info

Kremnicke-vrchy-ll_small

Kremnické vrchy II.

Východzím bodom túry bude opäť horný koniec obce Králiky (U Ruskov) v nadmorskej výške 755 metrov, kade prechádza aj modrá turistická značka, po ktorej sa vydáme aj my. Cesta vedie k lyžiarskemu stredisku, popod sedačku k hornej stanici lanovky…

Viac info

Boky_Certova-skala_small

Boky – Čertova skala

Čertova skala je dielo prírody, nad ktorým jeho návštevníci len nechápavo krútia hlavami. Je to balvan – sopečná bomba o rozmeroch asi 5 metrov kubických, ktorý je prilepený na skalné podložie plochou o priemere asi pol metra a celý je umiestnený v príkrom svahu v skalnom meste…

Viac info

ŠTIAVNICKÉ VRCHY

sitno_small

Výstup na Sitno

Krajinársky veľmi príťažlivé jazero Počúvadlo je východzím bodom výstupu na Sitno, ktoré je najvyšším bodom Štiavnických vrchov. Štiavnické vrchy sú naším najrozsiahlejším sopečným pohorím a chránenou krajinnou oblasťou…

Viac info