Kyslinky – Poľana – Jasenová – Kyslinky

Okružná túra vedúca zo stredu vulkánu cez sedlo Priehybina na najvyšší vrchol po hrebeni až do sedla Jasenová a odtiaľ dole do Kysliniek. Prekonáme miernym stúpaním 700 výškových metrov a ešte miernejším klesaním 700 metrov dolu. Jediné prudké stúpanie je od Priehybiny 1270 m n.m. na Zadnú Poľanu 1458 m n.m. Túra sa dá absolvovať aj opačným smerom. Výhoda je pozvolnejšie stúpanie, lepšia orientácia na hrebeni, ale nasleduje strmšie klesanie z Poľany. Túru si treba naplánovať na celý deň. Trvá cca 8 hodín. Prostredie je dokonalé, na vrcholových partiách vedie cez prales Zadná Poľana. Ja som okruh absolvoval 17.4.2019 jedným smerom a o mesiac a pol opačne. Ten prvý dátum nezabudnem už asi do konca života, ale o tom až neskôr…

Začiatok túry je pri budove Lesného závodu v Kyslinkách pri veľkej mape Poľany. Vydáme sa po modrej vpravo, ak chceme vyjsť na Poľanu zo západu. Ak z odľahlého severu, pôjdeme doľava po zelenej. Po modrej sme za hodinu na Zálomskej. Je to obrovská krásna lúka, aj názov prírodnej rezervácie. Cesta doteraz stúpala veľmi pozvoľna. Ak si ju chceme podstatne skrátiť môžme odbočiť doprava na žltú skratku, ktorá nás vyvedie až do lúčneho sedla Priehybina. Ak je jar, môže tam byť ešte veľa snehu, takže je to istejšie ďalej po asfaltke popri Chate na Dudáši.

V sedle sa obidve cesty stretnú. Na jar (polovica apríla) je celá lúka pokrytá fialovými kvetmi šafranu. Zo sedla ideme doľava do divočiny Zadnej Poľany po červenej. Samotný výstup zo sedla trvá 45 minút. Výhľady boli doteraz poskromne, odteraz až na vrchol nebudú žiadne. Pôjdeme popod smreky všetkých možných tvarov a veľkostí, často ich budeme aj povyvracané preliezať. Vrchol tvorí rovná plošina, ďalej mierne klesá na vyhliadky Katruška a Jánošíkovu vyhliadku. Tu Vás chcem upozorniť: Pokiaľ je na hrebeni sneh, nechoďte ďalej, bude to len horšie. Celá trasa sa zmenila o 180 stupňov a z rozkvitnutej lúky bolo biele bludisko.

My sme to 17. apríla podcenili a takmer sme na to doplatili! Sneh bol stále hlbší a značku bol stále väčší problém nájsť. Časy na tabuliach sme nemali šancu dosiahnuť a úsek po Kopce(1334m n.m.) sme šli namiesto trištvrte hodiny vyše dvoch hodín. Cesta bola aj ďalej zapadnutá pod 80 cm snehu a značku sme už ani nevideli. Spoliehali sme sa na to že ide po hrebeni a to sa nám stalo osudným. Hrebeň síce pozvoľna klesol a s ním aj sneh, ale nastal ešte väčší problém – do súmraku bola len hodina a pred nami boli ešte minimálne dve hodiny cesty… Značku sme nevideli, tak sme to zvrtli dole zo sedla. Jasenová je rozľahlé sedlo s bočnými pahorkami, samozrejme celé pokryté hustým lesom. Súmrak sa rýchlo blížil, značku sme nevideli a tak sme sa viezli po lesnej ceste dole zo sedla, až sme prišli na asfaltku a aj na zelenú značku.

Tma bola už takmer úplná, keď sme prišli ku smerovej tabuli zelenej farby. To by všetko sedelo, ale ten názov som videl a počul prvý raz v živote, že Betónka. Nechápavo sme sa obidvaja dívali na tabuľu a ešte stále nám nedošlo, kde sme. Čítame ďalej: Brezno 4,5 hodiny! Náš cieľ –
Kyslinky sa na tabuli ani nenachádzal. Super! Takže sme zablúdili! Po spamätaní sa z nového faktu, že sme na opačnej strane hrebeňa a od cieľa sa vzďaľujeme, sme sa vzchopili a takmer v úplnej tme – pri svite mesiaca sme sa vybrali hľadať značky, jednu po druhej. Pokiaľ sme nenašli nasledujúcu, vrátili sme sa na prvú a hľadali sme znova. Keby sa nám to nepodarilo, museli by sme prespať v lese premočení v riadnej zime, alebo si volať záchranu… S poriadne vysokou hladinou adrenalínu v krvi sme sa pomaly vrátili na sedlo. Trochu nám odľahlo, že sme na pôvodnej trase, ale vyhraté sme nemali. Cesty viedli štyrmi smermi a v tme nebolo jednoduché nájsť tú našu so zelenou značkou smerujúcou do Kysliniek. Návraty ku predchádzajúcej značke sme si zopakovali ešte niekoľkokrát. Cesta z Jasenovej sa kľukatí najprv prudko doprava, po chvíli robí oblúk vľavo a opäť na lesnú cestu doprava, ktorá nás vyvedie na asfaltku vedúcu do Kysliniek.

Pri tejto túre sme urobili hneď niekoľko neodpustiteľných chýb. Prvá bola hneď na začiatku – vyrazili sme veľmi neskoro, o 13:00. Nemali sme dostatočnú výstroj do hlbokého snehu – topánky sa nám premočili a palice v hlbokom snehu vytiahli a rozpadli na dva kusy. Tretia chyba, že sme zišli z trasy v domnení, že máme všetko pod kontrolou a v známej Poľane sa nemôžeme stratiť. Stratili sme sa, lebo sme nepoznali Jasenovú… Celá červená trasa, vedúca z Poľany na sedlo Jasenová síce vedie po okraji bývalého krátera, ale od Kopcov (1334m n.m.) sa drží viac vpravo od hlavného hrebeňa.

Plánovaných 6,5 až 7 hodín sa natiahlo až na hodín desať. Takže budem veľmi rád, ak sa poučíte z mojich chýb a nepodceníte hory tak ako ja … O mesiac a pol sme si to zopakovali z opačnej strany. Samozrejme od rána, bez snehu traja ľudia, dobre vystrojení, to išlo ako po masle. Zo sedla Priehybina sme šli po modrej vpravo popri chate na Dudáši, aby sme miernejšie klesali, ale nebola to výhra, lebo cesta je dvaapol krát dlhšia, ako po žltej skratke
a vedie po asfaltovej ceste a to je asi najhorší terén na unavené nohy.

Rozpis trasy:

Kyslinky 780m n.m. – Zálomská rázcestie 980m n.m. 1hod. dĺžka 3km stúpanie 200m modrá značka

Zálomská 980m n.m. – sedlo Priehybina 1270m n.m. 45min. 1,5km stúpanie 270m žltá značka

Priehybina 1270m n.m. – Poľana 1458m n.m. 45min. 1km stúpanie 188m červená značka

Poľana 1458m n.m. – Strunga 1320m n.m. 40min. 1,5km klesanie 138m červená značka

Strunga 1320m n.m. – Kopce 1334m n.m. 20min. 1km stúpanie 14m červená značka

Kopce 1334m n.m. – sedlo Jasenová 1103m n.m. 1hod.15min. 5km klesanie 231m červená značka

Jasenová 1103m n.m. – Kyslinky 780m n.m. 1hod.30min. 5,75km klesanie 323m zelená značka

SPOLU: 6hod.15min. (bez prestávok) dĺžka 18,75km celkové stúpanie 682m celkové klesanie 682m