Zolna_small

Kostol sv. Matúša v Zolnej

Na miernom kopci nad dedinou stojí jeden zo skvostov ranej gotiky na strednom SlovenskuKostol svätého Matúša, pôvodne svätého Štefana mučeníka. Povolenie postaviť ho dostali podľa listiny ostrihomského arcibiskupa Tomáša roku 1311 bratia Bychor a Zubrata, synovia zvolenského župana Tobiáša.

Viac info

Dobra-Niva_small

Kostol sv. Michala archanjela v Dobrej Nive

Rímsko- katolícky kostol, postavený v rokoch 1242 až 1254. Je to jedna z mála zachovaných románskych bazilík na Slovensku. Ako predloha jej slúžila bazilika v Krupine-jednom z najstarších slovenských miest. Dobrá Niva mala tiež udelené mestské výsady. Udelil jej ich kráľ Belo IV. v roku 1254.

Viac info

Kostol_Cerin_small

Kostol sv. Martina Čerín

Na stredovekej ceste Via Magna, ktorá viedla v smere Budín – Krakov postavili v XIV.storočí ďalší jednoloďový ranogotický kostol. Nachádza sa len 6600m severne od kostola v Zolnej a 6400m juhovýchodne od kostola v historickej dedine Poniky.

Viac info

Hronsky-Benadik_small

Hronský Beňadik

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je postavený nad obcou, ako pevnosť, ktorá pozostáva z viacerých budov. Dominuje mu gotický kostol impozantných rozmerov a nevídanej krásy. Je to najkrajšia gotická stavba na strednom Slovensku s reprezentatívnym neskorogotickým portálom.

Viac info

Hronsek_small

Hronsek

Obec Hronsek sa rozprestiera na ľavom brehu rieky Hron, zhruba v strede medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Sú v nej až tri významné kultúrno – historické pamiatky:  vodný hrad, kaštieľ a drevený artikulárny kostol (pamiatka UNESCO).

Viac info

Banskostiavnicka-kalvaria_small

Banskoštiavnická kalvária

Banskoštiavnická kalvária je prvý objekt , ktorý sa nám zjaví na ceste do historického banského mesta. Je majstrovsky osadená do okolitej malebnej prírody Štiavnických vrchov a tvorí akúsi duchovnú ochranu celej Banskej Štiavnice, nad ktorou sa majestátne, ale zároveň nevtieravo vyníma.

Viac info

Bina_small

Bíňa – románsky kostol a rotunda

Veľmi stará obec na juhu Slovenska, presnejšie na riečnej terase Hrona na východe Podunajskej nížiny, 16 km severne od Štúrova. Územie sa spomína v súvislosti s výpravou rímskych légií proti dobyvačným germánskym kmeňom. Výpravy sa zúčastnil aj samotný cisár Marcus Aurelius.

Viac info

Kostol-Sv-Ducha-v-Zehre_small

Kostol Svätého Ducha v Žehre

Románsky kostol Svätého Ducha dal postaviť komes Ján zo Žehry. Povolenie na stavbu dostal v roku 1245, v roku 1275 bol kostol posvätený. Postavený je v doznievajúcom románskom slohu s ranogotickými prvkami. Stavba je netypicky dvojloďová, kostol je niekoľkokrát prestavaný.

Viac info