HRADY A ZÁMKY

Pusty_hrad_small

Pustý hrad-Starý Zvolen

Zvolen (latinsky Vetero Solium, nemecky Alt Sohl, maďarsky Zólyom) patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Jeho najstaršou zachovalou historickou dominantou je Pustý hrad, nazývaný tiež Starý Zvolen.

Viac info

orava_small

Oravský hrad

Tento honosný a mohutný hradný komplex zložený z Horného, Stredného a Dolného hradu budovali a prestavovali od 13.st. až do prvej polovice 20.storočia. Je jedinečným dôkazom skoro všetkých architektonických slohov od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus.

Viac info

Hrad_strecno_small

Hrad Strečno

Unikátny hrad, ktorý akoby vyrástol zo skaly. Poloha a celá konštrukcia hradu je úchvatná. Vysokánske strmé hory naokolo, do nich zarezaný mohutný Váh, ktorý prerezal Malú Fatruna dve polovice. Hrad je postavený ako pevnosť, ktorá stráži vstup do Žilinskej kotliny od východu.

Viac info

Sklabinsky-hrad_small

Sklabinský hrad

Je zrúcanina na nevysokom návrší (626 m n. m.) tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 km na východ od Martina.

Viac info

Somoska_small

Hrad Šomoška

Tentokrát Vám ponúkam tip na veľmi príjemný rodinný výlet, cestu náučným chodníkom na malebný hrad Šomoška. Hrad sa nachádza na hranici Slovenska s Maďarskom, neďaleko hraničného prechodu Šiatorská Bukovina – Šalgotarián, 30 km od mesta Lučenec.

Viac info

Viglas_small

Vígľašský zámok

Vígľašský zámok je postavený na severnom výbežku Korčína (pohorie Javorie) nad riekou Slatina, juhovýchodne nad obcou Vígľaš. Popod hrad viedla už od stredoveku cesta, spájajúca Zvolen a Novohrad. Dnes tadiaľ vedie cesta a železničná trať zo Zvolena do Košíc. Od Zvolena je Vígľaš vzdialený 14 km.

Viac info

Sasovsky-hrad_small

Šášovský hrad

Hrad je neprehliadnuteľný, je ho krásne vidieť z cesty zo Žiaru nad Hronom do Zvolena. Postavený je na vysokom brale nad riekou Hron, na jeho ľavom brehu, v severnej časti malebných Štiavnických vrchov.

Viac info

Spissky-hrad_small

Spišský hrad

Spišský hrad v Hornádskej kotline, neďaleko miest Levoča a Spišská Nová Ves, je ďalším príkladom mimoriadneho citu niekdajších staviteľov a schopnosti vybudovať dominantu, ktorá sa prirodzene vyníma nad okolím.

Viac info

KOSTOLY

Zolna_small

Kostol sv. Matúša v Zolnej

Na miernom kopci nad dedinou stojí jeden zo skvostov ranej gotiky na strednom SlovenskuKostol svätého Matúša, pôvodne svätého Štefana mučeníka. Povolenie postaviť ho dostali podľa listiny ostrihomského arcibiskupa Tomáša roku 1311 bratia Bychor a Zubrata, synovia zvolenského župana Tobiáša.

Viac info

Dobra-Niva_small

Kostol sv. Michala archanjela v Dobrej Nive

Rímsko- katolícky kostol, postavený v rokoch 1242 až 1254. Je to jedna z mála zachovaných románskych bazilík na Slovensku. Ako predloha jej slúžila bazilika v Krupine-jednom z najstarších slovenských miest. Dobrá Niva mala tiež udelené mestské výsady.

Viac info

Kostol_Cerin_small

Kostol sv. Martina Čerín

Na stredovekej ceste Via Magna, ktorá viedla v smere Budín – Krakov postavili v XIV.storočí ďalší jednoloďový ranogotický kostol. Nachádza sa len 6600m severne od kostola v Zolnej a 6400m juhovýchodne od kostola v historickej dedine Poniky.

Viac info

Hronsky-Benadik_small

Hronský Beňadik

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je postavený nad obcou, ako pevnosť, ktorá pozostáva z viacerých budov. Dominuje mu gotický kostol impozantných rozmerov a nevídanej krásy. Je to najkrajšia gotická stavba na strednom Slovensku s reprezentatívnym neskorogotickým portálom.

Viac info

Hronsek_small

Hronsek

Obec Hronsek sa rozprestiera na ľavom brehu rieky Hron, zhruba v strede medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Sú v nej až tri významné kultúrno – historické pamiatky:  vodný hrad, kaštieľ a drevený artikulárny kostol (pamiatka UNESCO).

Viac info

Banskostiavnicka-kalvaria_small

Banskoštiavnická kalvária

Banskoštiavnická kalvária je prvý objekt , ktorý sa nám zjaví na ceste do historického banského mesta. Je majstrovsky osadená do okolitej malebnej prírody Štiavnických vrchov a tvorí akúsi duchovnú ochranu celej Banskej Štiavnice, nad ktorou sa majestátne, ale zároveň nevtieravo vyníma.

Viac info

Bina_small

Bíňa – románsky kostol a rotunda

Veľmi stará obec na juhu Slovenska, presnejšie na riečnej terase Hrona na východe Podunajskej nížiny, 16 km severne od Štúrova. Územie sa spomína v súvislosti s výpravou rímskych légií proti dobyvačným germánskym kmeňom.

Viac info

Kostol-Sv-Ducha-v-Zehre_small

Kostol Svätého Ducha v Žehre

Románsky kostol Svätého Ducha dal postaviť komes Ján zo Žehry. Povolenie na stavbu dostal v roku 1245, v roku 1275 bol kostol posvätený. Postavený je v doznievajúcom románskom slohu s ranogotickými prvkami.

Viac info

MESTÁ A OBCE

zvolen_small

Zvolen – Zámok

Mesto Zvolen sa rozprestiera na sútoku riek Slatina a Hron, v juhozápadnej časti Zvolenskej kotliny medzi pohoriami Kremnické vrchy, Javorie a Zvolenská pahorkatina. Východ kotliny „stráži“ obrovský vyhasnutý vulkán Poľana.

Viac info

Banska-Stiavnica_small

Banská Štiavnica

Územie mesta bolo osídlené Keltami už v 3. – 2. storočí pred n. l., ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako terra banensium – zem baníkov. V 13.storočí do Banskej Štiavnice prišli osadníci z Tirolska a Saska z roku 1217.

Viac info

Turcianska-Stiavnicka_small

Turčianska Štiavnička

Turčianska Štiavnička – obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry. Známa predovšetkým Révajovským kaštieľom, veľkým parkom pri ňom a ako rodisko básnika Jána Kostru. Teplické serpentíny je sústava horských rybníkov spojených potôčikom, tečúcim popri horskom chodníku serpentínami.

Viac info

bb_small

Banská Bystrica

Jedno z trojice najvýznamnejších slovenských banských miest má prekrásnu polohu v severnom cípe Zvolenskej kotliny, na ohybe rieky Hron na úpätí Kremnických a Starohorských vrchov. Prirodzenou dominantou stojacou tesne nad mestom je vrch s krásnym slovenským názvom – Urpín.

Viac info

OSTATNÉ PAMIATKY

Kolarovo_vodny_mlyn_small

Plávajúci vodný mlyn Kolárovo

Tentokrát sa rozhliadneme zo slovenských kopcov až dole na Žitný ostrov k rieke života, k samotnému Dunaju. Kedysi bolo na Dunaji a aj na celom Slovensku veľa mlynov. Ľudia ich potrebovali a brali ich ako prirodzenú súčasť svojho života.

Viac info

tatry_small

Vodny-mlyn-Bohunice_small

Vodný mlyn Bohunice

Zachovaných mlynov je na Slovensku už veľmi málo. Je to škoda, lebo kedysi boli mlyny takmer v každej slovenskej dedine. Mlynské koleso je najstarším strojom, aký človek postavil. Už 2000 rokov pred Kristom používali vodný mlyn v starej Ilírii (terajší Balkán).

Viac info