Skalnate-pleso_uvod

Skalnaté pleso/Sedlo pod Svišťovkou/Zelené pleso/Biela voda

Trasa vedúca východnou časťou pohoria, poskytujúca prekrásne výhľady na malebné Zelené pleso v Doline Zeleného plesa, do ktorej sa zbiehajú kotly z najvyšších štítov pohoria. Kežmarský štít, Lomnický štít, Veľký a Malý Pyšný štít, Baranie rohy, Čierny a Jahňací štít obkolesujú toto smaragdovo zelené pleso, žiariace pod impozantnou Jastrabou vežou.

Túra je menej náročná, ako prechody inými tatranskými sedlami. Uľahčí nám ju lanovka, ktorá nás vyvezie až do nadmorskej výšky 1751 metrov. Asi 5 minút chôdze od stanice lanovky stojí navonok nenápadná Skalnatá chata. Jej interiér je plný fotografií a rôznych originálnych rekvizít horského nosiča Ladislava Kulangu, teraz už chatára na Skalnatej chate. Vrátime sa späť k Skalnatému plesu, ponad ktoré vedie červeno značený chodník na Sedlo pod Svišťovkou. Stúpanie je len mierne, chodník vedie úbočím Huncovského štítu. Pred nami sa objaví hrebeň Belianskych Tatier, po pravej ruke budeme mať hlbočinu Popraskej kotliny. Za hodinu aj štvrť vystúpime na sedlo pod Svišťovkou v nadmorskej výške 2023 metrov. Otvorí sa nám nádherný výhľad do Doliny Zeleného plesa. Je to krajinársky veľmi príťažlivé miesto a jedno z najromantickejších miest v Tatrách. Láka fotografov a umelcov zo širokého okolia. Okrem spomínaného Zeleného plesa uvidíme aj menšie Čierne pleso a vpravo pod Beliankami Biele pleso. Oproti pod Jahňacím štítom sa nachádza ešte Červené a Belasé pleso. Zo sedla nás čaká strmý zostup do doliny, v dolnej časti budeme prechádzať cez žľab, ktorý je zabezpečený reťazami. Toto je najnáročnejší úsek celej trasy, musíme si dávať pozor, aby sme sa nepošmykli na drobivom kameni. Ďalej už dnom doliny prejdeme popri Čiernom plese k chate pri Zelenom plese (Brnčalke). V chate je veľmi príjemné posedenie, s dobrou kuchyňou. Výhľady, ktoré sú aj zo samotnej chaty sú prekrásne. Okrem homole Jastrabej veže a mohutných štítov vidíme aj Veľký a Medený vodopád. Chata je východiskom na výstup na Jahňací štít (2230 m.n.m.), na ktorý vedie žltá značka. Jahňací štít je najvýchodnejším štítom hlavného tatranského hrebeňa, ktorý oddeľuje od Belianskych Tatier Kopské sedlo v nadmorskej výške 1750 metrov. Z chaty môžeme ísť dlhšou trasou (červenou) popri Bielom plese, alebo kratšou (žltou) popri potoku, Dolinou Zeleného plesa, ktorou sa vydáme aj my. Chodník vedie v tesnej blízkosti potoka, cez kosodrevinu, neskoršie cez smrekový les. Za chrbtom budeme mať kulisu najvyšších tatranských štítov, vľavo hrebeň Belianskych Tatier s Jatkami, Hlúpym, Ždiarskou vidlou a Havranom. Po hodine a pol cesty dolinou sa dostaneme k Šalviovému prameňu, kde sa pripojíme na modrú značku. Prejdeme cez most ponad hučiaci Biely potok, ktorého meno je naozaj výstižné. Jeho vody sa valia cez kamene takou rýchlosťou, až vytvárajú bielu penu. Chodník bude postupne rovnejší a s miernejším klesaním a cez Dolinu Kežmarskej Bielej vody nás zavedie až do cieľa našej cesty na parkovisku Biela voda pri ceste vedúcej z Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotliny.
Celá túra je stredne náročná, dlhá 13 kilometrov. Začína v nadmorskej výške 1750 metrov a končí vo výške 923 metrov. Prekonáme stúpanie 330 metrov a klesanie 1161 metrov. Najvyšší bod trasy je vo výške 2023 metrov, respektíve 2037 metrov, ak vybehneme zo sedla na samotnú Veľkú Svišťovku, ktorá je vzdialená zo sedla asi 5 minút chôdze. Celá túra trvá 6 hodín.

Výškový GPS profil trasy a niektoré fotografie poskytol španielský horský klub z OviedaVetusta Grupo Montañero.