Najvyšší vrch celého nízkotatranského hrebeňa 2043 m. n. m. Nachádza sa v centrálnej časti Nízkotatranského národného parku. Ďumbier tvorí mohutný žulový masív, z južnej stany je hôľny, zo severnej strany má strmé rázsochy, zrázy a ľadovcové kotly, ktoré predstavujú typické vysokohorské prostredie. Z vrcholu je jeden z najlepších výhľadov na Slovensku.

Výstup sa začína na južnom úpätí pri chate Trangoška a tu sa aj končí. Je to stredne náročná túra s prevýšením 920 m. Odporúčam ju milovníkom turistiky, ktorí už na nejaký ten kopec vyšli. Túra je celodenná, aj s prestávkami na občerstvenie trvá cca 9 hodín. Lesný chodník pomerne rýchlo vystúpi nad pásmo lesa a naskytujú sa nám stále krajšie výhľady.

Ďalej vedie cez pásmo kosodreviny a horské lúky na Chatu Milana Rastislava Štefánika, kde je prestávka na občerstvenie. Od chaty (1724 m.n.m.) nás prevažne kamenný chodník vyvedie miernym stúpaním do Krúpového sedla. Odtiaľ sme po hrebeni na vrchole Ďumbiera za 45 minút. Na vrchole nás čaká dvojkríž a nádherné kruhové výhľady. Cesta späť vedie tou istou trasou popri chate, kde si dáme opäť pauzu na občerstvenie, okrem kávy, čaju, nealko-nápojov, piva, párkov, guľášu a polievok, je tu aj možnosť kúpy suvenírov.