Pusty_hrad_small

Pustý hrad-Starý Zvolen

Zvolen (latinsky Vetero Solium, nemecky Alt Sohl, maďarsky Zólyom) patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Jeho najstaršou zachovalou historickou dominantou je Pustý hrad, nazývaný tiež Starý Zvolen.

Viac info

orava_small

Oravský hrad

Tento honosný a mohutný hradný komplex zložený z Horného, Stredného a Dolného hradu budovali a prestavovali od 13.st. až do prvej polovice 20.storočia. Je jedinečným dôkazom skoro všetkých architektonických slohov od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus.

Viac info

Hrad_strecno_small

Hrad Strečno

Unikátny hrad, ktorý akoby vyrástol zo skaly. Poloha a celá konštrukcia hradu je úchvatná. Vysokánske strmé hory naokolo, do nich zarezaný mohutný Váh, ktorý prerezal Malú Fatruna dve polovice. Hrad je postavený ako pevnosť, ktorá stráži vstup do Žilinskej kotliny od východu.

Viac info

Sklabinsky-hrad_small

Sklabinský hrad

Je zrúcanina na nevysokom návrší (626 m n. m.) tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 km na východ od Martina.

Viac info

Somoska_small

Hrad Šomoška

Tentokrát Vám ponúkam tip na veľmi príjemný rodinný výlet, cestu náučným chodníkom na malebný hrad Šomoška. Hrad sa nachádza na hranici Slovenska s Maďarskom, neďaleko hraničného prechodu Šiatorská Bukovina – Šalgotarián, 30 km od mesta Lučenec.

Viac info

Viglas_small

Vígľašský zámok

Vígľašský zámok je postavený na severnom výbežku Korčína (pohorie Javorie) nad riekou Slatina, juhovýchodne nad obcou Vígľaš. Popod hrad viedla už od stredoveku cesta, spájajúca Zvolen a Novohrad. Dnes tadiaľ vedie cesta a železničná trať zo Zvolena do Košíc. Od Zvolena je Vígľaš vzdialený 14 km.

Viac info

Sasovsky-hrad_small

Šášovský hrad

Hrad je neprehliadnuteľný, je ho krásne vidieť z cesty zo Žiaru nad Hronom do Zvolena. Postavený je na vysokom brale nad riekou Hron, na jeho ľavom brehu, v severnej časti malebných Štiavnických vrchov.

Viac info

Spissky-hrad_small

Spišský hrad

Spišský hrad v Hornádskej kotline, neďaleko miest Levoča a Spišská Nová Ves, je ďalším príkladom mimoriadneho citu niekdajších staviteľov a schopnosti vybudovať dominantu, ktorá sa prirodzene vyníma nad okolím.

Viac info