zvolen_small

Zvolen – Zámok

Mesto Zvolen sa rozprestiera na sútoku riek Slatina a Hron, v juhozápadnej časti Zvolenskej kotliny medzi pohoriami Kremnické vrchy, Javorie a Zvolenská pahorkatina. Východ kotliny „stráži“ obrovský vyhasnutý vulkán Poľana.

Viac info

Banska-Stiavnica_small

Banská Štiavnica

Územie mesta bolo osídlené Keltami už v 3. – 2. storočí pred n. l., ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako terra banensium – zem baníkov. V 13.storočí do Banskej Štiavnice prišli osadníci z Tirolska a Saska z roku 1217.

Viac info

Turcianska-Stiavnicka_small

Turčianska Štiavnička

Turčianska Štiavnička – obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry. Známa predovšetkým Révajovským kaštieľom, veľkým parkom pri ňom a ako rodisko básnika Jána Kostru. Teplické serpentíny je sústava horských rybníkov spojených potôčikom, tečúcim popri horskom chodníku serpentínami.

Viac info

bb_small

Banská Bystrica

Jedno z trojice najvýznamnejších slovenských banských miest má prekrásnu polohu v severnom cípe Zvolenskej kotliny, na ohybe rieky Hron na úpätí Kremnických a Starohorských vrchov. Prirodzenou dominantou stojacou tesne nad mestom je vrch s krásnym slovenským názvom – Urpín.

Viac info