zavoz

Zvolen,Môťová – Závoz (719m.n.m)

Tentokrát ponúkam obyvateľom a návštevníkom Zvolena výstup na blízky hrebeň sopečného pohoria Javorie, vrch Závoz 719,4 m.n.m. Vrch je nápadný svojou mohutnosťou a je to najvyšší blízky, z mesta viditeľný vrch na juh od Zvolena. Je z neho prekrásny výhľad na mesto Zvolen a okolité vrchy a horstvá.

Hneď pod nohami budeme mať okolité kopce a doliny severnej strany Javoria, severovýchodne vidíme Prednú Poľanu (1367m.n.m.), Bukovinu 1294m.n.m.), severne je hradba Ďumbierskeho nízkotatranského hrebeňa od Čertovice až po Prašivú (1753m.n.m). Ďalej na západ vidíme oblasť Donovál aj s vrchom Zvolen (1402m.n.m.) a hlavný hrebeň Veľkej Fatry zakončený Krížnou (1574 m.n.m), ktorá sa tak krásne vyníma nad celou Zvolenskou kotlinou. Po ľavej ruke uvidíme celý hrebeň Kremnických vrchov a pred nimi, rozložené mesto Zvolen.

Cestu môžme začať v južnej časti Zvolena, v Môťovej, hneď na prvej odbočke za pumpou Shell. Výjdeme ulicou na Hrádok. Ponad Hrádok, prvý zo zvolenských hradov, ktorý stál už v 7.storočí a bol dôležitým slovanským – slovenským hospodárskym a vojenským sídlom nad sútokom Slatiny a Neresnice. Dnes je ho laikovi takmer nemožné identifikovať a vidí z neho len jamy a kamenozemné valy. Ponad Hrádok cez lúku vystúpime ku záhradkám a popri nich cestou vystúpime až na hrebeň medzi dolinami Neresnice a Pomiasla. Lesná cesta vedie cez les rovno na juh cez Kohútie a Pastiersku. Asi polhodinu pôjdeme po žltej značke, ktorá tvorí Neresnický okruh. Na Pastierskej pôjdeme viac doľava cez Zadné Oprchlé (stále po lesnej ceste) vrchom lúky, z ktorej sa nám už začínajú na sever ukazovať pekné výhľady na Poľanu a Nízke Tatry. Prejdeme ponad poľovnícky posed ďalej lesnou cestou, ktorá nás prevedie cez smrekový les až pod vrchol Závozu. Zo sevenej strany vystúpime na vrch okrajom rúbaniska až na samotný vrchol, typický je mohutnými bukmi na samom horizonte, takže naň v pohode trafíme. Vrch je čiastočne skalnatý a zarastený lesom. Odkryjú sa nám krásne výhľady na mesto a okolie, ktoré som už opísal v úvode. Celá kratšia túra je asi trojhodinová, takže dá sa naplánovať buď na dopoludnie, alebo aj po nedeľnom obede.

Prajem Vám pekný zážitok z pobytu v peknej prírode, ktorá je naozaj na skok od mesta Zvolen.

Mapa: