Roháče sú turisticky najpríťažlivejšou časťou Západných Tatier – druhého najvyššieho pohoria Slovenska. Ich názov vychádza z tvaru dvoch typických končiarov Ostrého Roháča (2087m.n.m.) a Plačlivého (2124m.n.m.), ktoré tvoria spolu akoby čertove rohy.

Sú najexponovanejšou časťou celých Západných Tatier. Hrebeňovú túru po týchto dvoch krásavcoch odporúčam len tým zdatnejším a skúsenejším turistom, ktorí netrpia závratami. Pri pohybe v tomto teréne sa musíte pridržiavať rukami buď skál, alebo reťaze. My si však vyberieme spodnú trasu, ktorá je takisto veľmi malebná. Prechádza národnou prírodnou rezerváciou Roháčske plesá, ktorá je najcennejšou časťou Západných Tatier.

Naša túra začína na parkovisku v Roháčskej doline v nadmorskej výške 1070 m.n.m. Asfaltovou cestou sa dostaneme za 40 minút na Adamcuľu, kde je odbočka na modrú značku do Spálenej doliny, k Roháčskemu vodopádu. Terén je už strmý, skalistý. Chodník vedie cez smrekový les a kosodrevinu až na prah, za ktorým sa nachádzajú Roháčske plesá. Trochu sa zapotíme, ale stojí to za to. Ocitneme sa v prekrásnom vysokohorskom prostredí Roháčskych plies. Je ich šesť a najväčšie z nich je Veľké Roháčske pleso s rozlohou 2,2 ha. Dolina je vymodelovaná obrovským ľadovcom, ktorý bol dlhý 9 km. Po pravej strane máme Plačlivé a Ostrý Roháč, pred nami je Volovec (2063 m.n.m.), ktorý je na hranici s Poľskom. Popri plesách postupne zídeme do Smutnej doliny až k Tatliakovmu jazeru a Tatliakovej chate. Odtiaľ už budeme pokračovať asfaltovou cestou až k východziemu bodu na parkovisko v Roháčskej doline.

Celá túra je mierne až stredne náročná, s prevýšením 700 metrov a dĺžkou cca 13 km. Čas potrebný na jej prekonanie je 6 hodín aj s prestávkami na oddych. Potrebná je pevná obuv, nepremokavá vetrovka + tričko na prezlečenie.

 

 

 

 

 


Zväčšiť mapu