Naša cesta začína pri jednom z najnavštevovanejších štiavnických tajchov Počúvadlo. Sitno ako najvýšší bod Štiavnických vrchov je vidieť už z ďaleka. Štiavnické vrchy sú naším najrozsiahlejším sopečným pohorím a chránenou krajinnou oblasťou. Aj Sitno bola kedysi sopka. Jeho výšinný ráz s hradbami andezitových brál boli útočiskom ľudí už od praveku. Na východnom svahu je zreteľný proveký val a ruiny rozsiahleho stredovekého hradu.

Chodník na Sitno vedie od koruny hlavnej hrádze Počúvadla úbočím Petrovho vrchu cez bukovo dubový les na Tatársku lúku. Z nej sa nám otvorí výhľad na Rytierské bralo. Ďalej už pôjdeme len po schodoch!!! Je ich 270 a pohodlne nás vyvedú až na vrchol pomedzi andezitové bralá. Trasa od Počúvadla na Sitno je najstarší turistický chodník na území Slovenska. Už v XVIII. storočí ho vybudoval turistický spolok pre zábavu a zdravý životný štýl vtedajšej šľachty.

Po vystúpení až na vrchol sa nám naskytnú vynikajúce výhľady, pri výbornej viditeľnosti je možné na jednej strane vidieť Dunaj a na opačnej Vysoké Tatry. Na vrchole stojí historická turistická rozhľadňa s múzeom, televízny vysielač a chata Andreja Kmeťa s občerstvením. Po odpočinku nasleduje návrat tou istou trasou. Celý výlet trvá asi tri a pol hodiny a zvládnu ho aj deti. Potrebná je minimálne treková obuv, v prípade slnečného počasia opaľovací krém, pri nestálom počasí nepremokavá vetrovka.