skiarena_fackovske_sedlo_uvod

Fačkovské sedlo – Kľak

Na hranici dvoch regiónov Hornej Nitry a Rajca, na južnom výbežku Lúčanskej Malej Fatry sa rozprestiera známe Fačkovské sedlo – je to cestný horský prechod medzi týmito dvomi regiónmi, spájajúci mestá Prievidzu a Žilinu .V tesnej blízkosti sedla stojí vrch, ktorý je tak jedinečný a krásny, že sa nedá pomýliť so žiadnym iným. Jeho výzoru zodpovedá aj jeho meno – Kľak (1352m n.m.) Vrch dodáva tomuto kraju punc jedinečnosti a malebnosti. Fačkovské sedlo je od Kľaku vzdialené vzdušnou čiarou necelé 3 kilometre a práve pri pohľade z Fačkovského sedla sa nám Kľak ukazuje vo svojej plnej kráse.

Na svahoch Fačkovského sedla je vybudované lyžiarske stredisko s výbornými snehovými podmienkami a upravenými zjazdovkami – SKIARENA Fačkovské sedlo. Športovo-rekreačné stredisko ponúka kompletné služby pre rekreáciu a to nie len zimnú, ale doslova celoročnú. Toto miesto sa svojou rozmanitosťou a krásou prírody môže rovnať najvychytenejším slovenským strediskám cestovného ruchu. Môžeme tu prežiť dovolenku na lyžiarskych svahoch, bežkách, bicykli aj bajku, alebo na túre v okolitých horách. Priroda je priam panenská (NPR Kľak), do ktorej idylicky zapadá vybudovaný 15 km dlhý cyklo-turistický náučný chodník pod Reváňom, ktorý spravuje SKIARENA Fačkovské sedlo – Kľak (vhodný je aj pre deti).

V stredisku sú k dispozícii zjazdovky a vleky pre všetky vekové kategórie a zručnosti lyžiarov, skiservis, skiobchod, požičovňa lyží a príslušenstva, o začiatočníkov na svahu sa postarajú lyžiarski inštruktori.

Ubytovanie v Skiaréne ponúka Horná chata Veronika s kapacitou 34 lôžok priamo na zjazdovke. Hlavné ubytovacie zariadenie je Horská chata Kľak s kapacitou 47 lôžok + 16 možných prístelkov rozdelených do 21 izieb ( 2,3 lôžkové) s vlastnou jedálňou, barom, saunou, fitnescentrom. K dispozícii je poľovnícky salónik s kapacitou približne 35 osôb, vhodný aj na rôzne školenia (wifi, projekcia). Okrem toho je tu altánok na opekanie a grilovanie pre 30 ľudi, pri chate veľké ihrisko (futbal,basketbal,volejbal), v zime sa využíva na korčuľovanie a hokej (aj večer pri umelom osvetlení).

V bare vám ponúknu obľúbené značky Plzenský Prazdroj, destiláty R. Jelínek…

Milovníci typických slovenských špecialít, divinových hodov si ich môžu vychutnať v miestnom Salaši Kľak, ktorý je tak isto súčasťou strediska.

Cena ubytovania v zariadeniach Skiarény Fačkovské sedlo je na lôžko a noc 12,33 eur s DPH. Parkovanie pred hotelom je zadarmo.Takže super dovolenka za super cenu.

Z Fačkovského sedla vedie na dominantný vrch okolia, ktorým je bezpochyby Kľak, turistický chodník. Po žltej značke je to zhruba hodina a pol cesty cez vrch Reváň (1205m n.m.). Na druhej strane sedla stojí vrch Homôľka (1073m n.m.), ktorý už patrí do Strážovských vrchov. Na samotnom skalnom vrchole Kľaku sa križujú všetky štyri značky zo všetkých svetových strán. Priamo cez sedlo prechádza červená značka (Cesta hrdinov SNP), slúži aj ako cyklistická trať, v zime sú to nádherné terény pre bežkárov. Južne od sedla je to na skok do Prievidze, Bojníc. Bojnický zámok, kúpele, alebo ZOO nemusím nikomu zvlášť predstavovať, ale o tom, že je tu Múzeum praveku Slovenska vie už asi málokto. Bojnice sú našim najväčším náleziskom zo staršej kamennej doby – paleolitu a predstavujú kolísku civilizácie na Slovensku.

Na severozápad od sedla, v kotline Strážovských vrchov leží známa obec Čičmany. V Čičmanoch je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry so svojími typickými maľovanými drevenicami. Ďalej na sever od Fačkova je obec Rajecká Lesná, známa najväčším vyrezávaným dreveným betlehemom na Slovensku. Ak sa vydáme na sever malebnou Rajeckou dolinou, môžeme navštíviť mestečká Rajec a Rajecké Teplice, známe kúpele s množstvom kúpalísk s fantastickou čistou vodou. Kto pôjde na bicykli (dá sa zapožičať v Skiaréne) má možnosť navštíviť aj ďaľší krásny región Turiec. Cez Vríčanské sedlo a Kláštorskú dolinu je to len pár kilometrov do Kláštora pod Znievom (obec doložená už v XII.storočí s kláštorom promenštátov z XIII.storočia a jedným z najstarších slovenských gymnázií…).

Možností, ktoré nám ponúka pobyt v tomto stredisku je teda naozaj neúrekom a určite som ich nevymenoval všetky. Kto má rád krásne čisté hory, dobrú lyžovačku, dobré reštauračné a ubytovacie služby,zaujímavé kultúrne pamiatky, má možnosť zažiť všetko toto pri pobyte v horskom turistickom stredisku Skiarena Fačkovské sedlo – Kľak
www.skiarena-fackovskesedlo.sk