Donovaly_uvod

Donovaly

Donovaly tvoria prirodzený styčný bod nie len medzi severnou a južnou polovicou Slovenska, ale aj medzi východnou a západnou. Banská Bystrica je vzdialená 26 km, Ružomberok 28 km, Bratislava 235 km a Košice 207 km. Táto poloha v rozľahlej zníženine medzi dvoma pohoriami a zároveň národnými parkmi Nízke Tatry a Veľká Fatra dáva Donovalom status najvyhľadávanejšieho zimného strediska na Slovensku.

Obec Donovaly leží na južnej strane sedla v nadmorskej výške 960 metrov. Na námestí sv. Antona Paduánskeho, ktoré bolo vybudované v roku 2002, pri príležitosti 300. ročného jubilea obce sa nachádza klasicistický kostol sv. A.Paduánskeho. V osadách Bully, Mistríky a Polianka sú kaplnky,ktoré sú upravené na konanie bohoslužieb. Najstaršia je kaplnka Sv. Anny na Buloch, z roku 1886. Kaplnka Sv. Jozefa v Mistríkoch bola postavená v roku 1893 a kaplnka Narodenia Panny Márie v Polianke v roku 1894. Zachovali sa typické učupené donovalské domy s prvkami ľudovej architektúry. Z technických pamiatok nájdeme v osadách Polianka a Bully stopy jedinečného špaňodolinského vodovodu, ktorým pritekala voda zo svahov Prašivej až k baniam do Španej Doliny.V súčasnosti sú Donovaly našim najlepšie vybaveným turistickým strediskom s desiatkami nových hotelov a penziónov a top slovenským strediskom cestovného ruchu. Možnosti na rekreáciu sú tu naozaj všestranné, Donovaly ponúkajú 11 kilometrov zjazdových tratí a 25 km bežeckých tratí, jazdu na psích záprahoch, Donovaly sa stali hlavným strediskom a miestom konania majstrovstiev Európy pretekov psích záprahov. Donovaly ponúkajú pešiu turistiku a cykloturistiku, prekrásne výhľady, lanovku na Novú hoľu, zoskoky padákom, pre deti vskutku originálnu rozprávkovú krajinu na motívy Dobšinského rozprávok HABAKUKY.
Nesmieme zabudnúť na obrovskú letnú bobovú dráhu v spodnej čati Novej hole,welnes služby atď.,ale hlavne na to,že sa nachádzame v skutočnom lone slovenskej prírody. Rozmach výstavby hotelov je tu už tak vysoký, že človek, ktorý tu nebol 10 rokov, sotva Donovaly spozná a naskytá sa mu otázka, koľko toho ešte tie naše Donovaly uvládzu… Okolitá príroda nás ešte stále očarí prekrásnymi horskými lúkami s množstvom chránených druhov horských bylín všetkých farieb a tvarov. Jednou z najkrajších je túra po hrebeni Veľkej Fatry od Novej hole cez Zvolen (1402m.n.m.) až na hlavný hrebeň na Ostredok (1592m.n.m.) a Krížnu (1574m.n.m.) s prekrásnymi výhľadmi na všetky hory dookola.Smerom na východ od Donovál sa môžme vydať na Prašivú (Nízke Tatry). Jej mäkké línie sú naozaj oku lahodiace, ale vzbudzujúce aj rešpekt,severozápadné svahy sú mimoriadne strmé a nadmorská výška Veľkej Chochule, najvyššieho bodu celého masívu 1753m.n.m. dá našim nohám zabrať. Kým sa na ňu vyštveráme, ,,chvíľu” to potrvá. To boli len dva z hlavných smerov, na ktoré sa dá z Donovál vybrať, ale je tu asi ďalšia desiatka smerov a cieľov kde sa dá dostať, či už po vlastných, na bicykli, alebo na bežkách. Treba sa len rozhodnúť, čo by sme chceli vidieť a na čo nám stačia sily a čas.