Zolna_small

The Church of St. Matthew in Zolná

On the mild hill over the village there is situated one of the jewels of the early gothics in the Central Slovakia – the Church of St.Matthew , originally the Church of St. Stephen Martyr. Brothers Bychor and Zubrata, sons of Zvolen District Administrator Tobias got a permission…

More info

Dobra-Niva_small

Church St. Michael the Archangel in Dobra Niva

Rímsko- katolícky kostol, postavený v rokoch 1242 až 1254. Je to jedna z mála zachovaných románskych bazilík na Slovensku. Ako predloha jej slúžila bazilika v Krupine-jednom z najstarších slovenských miest. Dobrá Niva mala tiež udelené mestské výsady. Udelil jej ich kráľ Belo IV. v roku 1254.

More info

Kostol_Cerin_small

Church of St. Martin in Čerín

On the medieval route Via Magna which led from Buda to Cracow there was built in the 16 th century another single-aisle early- gothic church. It can be found only 6600m northerly from the church in Zolná and 6400m south-easterly from the church in the historic village Poniky…

More info

Hronsky-Benadik_small

Hronský Beňadik

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je postavený nad obcou, ako pevnosť, ktorá pozostáva z viacerých budov. Dominuje mu gotický kostol impozantných rozmerov a nevídanej krásy. Je to najkrajšia gotická stavba na strednom Slovensku s reprezentatívnym neskorogotickým portálom.

More info

Hronsek_small

Hronsek

Wooden articular church in Hronsek altogether with the wooden bell tower are treasured historical monuments. The history of the church goes back to the period of strong catholicism. Imrich Tőkőly…

More info

Banskostiavnicka-kalvaria_small

Banská Štiavnica Calvary

Banskoštiavnická kalvária je prvý objekt , ktorý sa nám zjaví na ceste do historického banského mesta. Je majstrovsky osadená do okolitej malebnej prírody Štiavnických vrchov a tvorí akúsi duchovnú ochranu celej Banskej Štiavnice, nad ktorou sa majestátne, ale zároveň nevtieravo vyníma.

More info

Bina_small

Bíňa – Romanesque church and rotunda

Veľmi stará obec na juhu Slovenska, presnejšie na riečnej terase Hrona na východe Podunajskej nížiny, 16 km severne od Štúrova. Územie sa spomína v súvislosti s výpravou rímskych légií proti dobyvačným germánskym kmeňom. Výpravy sa zúčastnil aj samotný cisár Marcus Aurelius.

More info

Kostol-Sv-Ducha-v-Zehre_small

Church of the Sv. Ducha in Žehra

Románsky kostol Svätého Ducha dal postaviť komes Ján zo Žehry. Povolenie na stavbu dostal v roku 1245, v roku 1275 bol kostol posvätený. Postavený je v doznievajúcom románskom slohu s ranogotickými prvkami. Stavba je netypicky dvojloďová, kostol je niekoľkokrát prestavaný.

More info