CASTLES

Pusty_hrad_small

Deserted Castle-Zvolen

Zvolen (Latin: Vetero Solium, German Alt Sohl, Hungarian: Zólyom) belongs to oldest towns in Slovakia. Its oldest preserved historical dominant is Deserted Castle called also Old Zvolen. Deserted Castle – originally royal gardian castle is the biggest medieval castle in…

More info

orava_small

Orava Castle

Tento honosný a mohutný hradný komplex zložený z Horného, Stredného a Dolného hradu budovali a prestavovali od 13.st. až do prvej polovice 20.storočia. Je jedinečným dôkazom skoro všetkých architektonických slohov od románskeho slohu, cez gotiku, renesanciu, baroko až po romantizmus.

More info

Hrad_strecno_small

Strečno Castle

Unique castle which seems like it outgrew from the rock. The locating as well as the whole construction of the castle is breath-taking…

More info

Sklabinsky-hrad_small

Sklabiňa Castle

Je zrúcanina na nevysokom návrší (626 m n. m.) tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, 9 km na východ od Martina.

More info

Somoska_small

Castle Šomoška

Tentokrát Vám ponúkam tip na veľmi príjemný rodinný výlet, cestu náučným chodníkom na malebný hrad Šomoška. Hrad sa nachádza na hranici Slovenska s Maďarskom, neďaleko hraničného prechodu Šiatorská Bukovina – Šalgotarián, 30 km od mesta Lučenec.

More info

Viglas_small

Castle Vígľaš

Vígľašský zámok je postavený na severnom výbežku Korčína (pohorie Javorie) nad riekou Slatina, juhovýchodne nad obcou Vígľaš. Popod hrad viedla už od stredoveku cesta, spájajúca Zvolen a Novohrad. Dnes tadiaľ vedie cesta a železničná trať zo Zvolena do Košíc. Od Zvolena je Vígľaš vzdialený 14 km.

More info

Sasovsky-hrad_small

Šášov Castle

Hrad je neprehliadnuteľný, je ho krásne vidieť z cesty zo Žiaru nad Hronom do Zvolena. Postavený je na vysokom brale nad riekou Hron, na jeho ľavom brehu, v severnej časti malebných Štiavnických vrchov.

More info

Spissky-hrad_small

Spis Castle

Spišský hrad v Hornádskej kotline, neďaleko miest Levoča a Spišská Nová Ves, je ďalším príkladom mimoriadneho citu niekdajších staviteľov a schopnosti vybudovať dominantu, ktorá sa prirodzene vyníma nad okolím.

More info

CHURCHES

Zolna_small

The Church of St. Matthew in Zolná

On the mild hill over the village there is situated one of the jewels of the early gothics in the Central Slovakia – the Church of St.Matthew , originally the Church of St. Stephen Martyr. Brothers Bychor and Zubrata, sons of Zvolen District Administrator Tobias got a permission…

More info

Dobra-Niva_small

Church St. Michael the Archangel in Dobra Niva

Rímsko- katolícky kostol, postavený v rokoch 1242 až 1254. Je to jedna z mála zachovaných románskych bazilík na Slovensku. Ako predloha jej slúžila bazilika v Krupine-jednom z najstarších slovenských miest. Dobrá Niva mala tiež udelené mestské výsady.

More info

Kostol_Cerin_small

Church of St. Martin in Čerín

On the medieval route Via Magna which led from Buda to Cracow there was built in the 16 th century another single-aisle early- gothic church. It can be found only 6600m northerly from the church in Zolná and 6400m south-easterly from the church in the historic village Poniky…

More info

Hronsky-Benadik_small

Hronský Beňadik

Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je postavený nad obcou, ako pevnosť, ktorá pozostáva z viacerých budov. Dominuje mu gotický kostol impozantných rozmerov a nevídanej krásy. Je to najkrajšia gotická stavba na strednom Slovensku s reprezentatívnym neskorogotickým portálom.

More info

Hronsek_small

Hronsek

Wooden articular church in Hronsek altogether with the wooden bell tower are treasured historical monuments . The history of the church goes back to the period of strong catholicism. Imrich Tőkőly…

More info

Banskostiavnicka-kalvaria_small

Banská Štiavnica Calvary

Banskoštiavnická kalvária je prvý objekt , ktorý sa nám zjaví na ceste do historického banského mesta. Je majstrovsky osadená do okolitej malebnej prírody Štiavnických vrchov a tvorí akúsi duchovnú ochranu celej Banskej Štiavnice, nad ktorou sa majestátne, ale zároveň nevtieravo vyníma.

More info

Bina_small

Bíňa – Romanesque church and rotunda

Veľmi stará obec na juhu Slovenska, presnejšie na riečnej terase Hrona na východe Podunajskej nížiny, 16 km severne od Štúrova. Územie sa spomína v súvislosti s výpravou rímskych légií proti dobyvačným germánskym kmeňom.

More info

Kostol-Sv-Ducha-v-Zehre_small

Church Sv. Ducha in Žehra

Románsky kostol Svätého Ducha dal postaviť komes Ján zo Žehry. Povolenie na stavbu dostal v roku 1245, v roku 1275 bol kostol posvätený. Postavený je v doznievajúcom románskom slohu s ranogotickými prvkami.

Viac info

TOWNS AND VILLAGES

zvolen_small

Zvolen – Castle

Zvolen spreads on the confluence of the rivers Slatina and Hron in the South-West of the Zvolen basin between the Kremnické vrchy, Javorie and Zvolen Highlands. The east of the basin…

More info

Banska-Stiavnica_small

Banská Štiavnica

Územie mesta bolo osídlené Keltami už v 3. – 2. storočí pred n. l., ktorí tu ťažili zlato. Z roku 1156 je najstaršia písomná zmienka o meste, ktoré sa spomína ako terra banensium – zem baníkov. V 13.storočí do Banskej Štiavnice prišli osadníci z Tirolska a Saska z roku 1217.

More info

Turcianska-Stiavnicka_small

Turčianska Štiavnička

Turčianska Štiavnička – obec neďaleko Martina na úpätí Veľkej Fatry. Známa predovšetkým Révajovským kaštieľom, veľkým parkom pri ňom a ako rodisko básnika Jána Kostru. Teplické serpentíny je sústava horských rybníkov spojených potôčikom, tečúcim popri horskom chodníku serpentínami.

More info

bb_small

Banská Bystrica

Jedno z trojice najvýznamnejších slovenských banských miest má prekrásnu polohu v severnom cípe Zvolenskej kotliny, na ohybe rieky Hron na úpätí Kremnických a Starohorských vrchov. Prirodzenou dominantou stojacou tesne nad mestom je vrch s krásnym slovenským názvom – Urpín.

More info

OTHERS

Kolarovo_vodny_mlyn_small

Floating watermill Kolárovo

Tentokrát sa rozhliadneme zo slovenských kopcov až dole na Žitný ostrov k rieke života, k samotnému Dunaju. Kedysi bolo na Dunaji a aj na celom Slovensku veľa mlynov. Ľudia ich potrebovali a brali ich ako prirodzenú súčasť svojho života.

More info

tatry_small

Vodny-mlyn-Bohunice_small

Water Mill Bohunice

Zachovaných mlynov je na Slovensku už veľmi málo. Je to škoda, lebo kedysi boli mlyny takmer v každej slovenskej dedine. Mlynské koleso je najstarším strojom, aký človek postavil. Už 2000 rokov pred Kristom používali vodný mlyn v starej Ilírii (terajší Balkán).

More info