Kolarovo_vodny_mlyn_uvod

Plávajúci vodný mlyn Kolárovo

Tentokrát sa rozhliadneme zo slovenských kopcov až dole na Žitný ostrov k rieke života, k samotnému Dunaju. Kedysi bolo na Dunaji a aj na celom Slovensku veľa mlynov. Ľudia ich potrebovali a brali ich ako prirodzenú súčasť svojho života. No predchádzajúci režim nebol takýmto “prežitkom “naklonený a nebyť pár zanietencov, mlyny by z mapy Slovenska asi úplne vymizli.

Kolárovský mlyn je rekonštrukciou pôvodného mlyna z Radvane nad Dunajom. Pôvodný mlyn fungoval od roku 1920 do roku 1945, kedy vyhorel. Jeho majiteľom bol Béla Szivanyó. Bol to posledný plávajúci vodný mlyn na celom Dunaji. V 70-tych rokoch XX.storočia sa skupina nadšencov rozhodla zrekonštruovať pôvodný mlyn, k čomu im slúžili dobové fotografie a model mlyna, ktorý postavil bývalý zamestnanec mlyna na svojom dvore.

Mlyn je postavený na dvoch rovnobežných člnoch a bolo ho možné podľa potreby premiestňovať na miesta s väčším prúdom, v zime zas zakotviť v blízkosti príbytku mlynára…Mlyn v Kolárove je funkčný, len pláva na stojatej vode ramena Malého Dunaja, tak sa nemá ako roztočiť… Zrekonštruovaný bol v Slovenských lodeniciach v Komárne, celá to stálo vyše 4,5 milióna Kčs, čo bola na tú dobu slušná suma peňazí. Cez to všetko mlyn zase len chátral, až kým nebol v septembri roku 1990 premiestnený na rameno Malého Dunaja do Kolárova. V roku 1995 sa stal majetkom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny – miestnej základnej organizácie Drop . Mlyn sa stal národnou kultúrnou pamiatkou a je v ňom inštalované Múzeum vodného mlynárstva v Kolárove. Okrem technologickej časti môžeme vidieť aj pôvodné zariadenie izby, murovanú pec na chlieb, rôzne hospodárske budovy a domáce zvieratá. Na svoje si prídu aj labužníci, v novembri sa tu koná Klobásový festival – súťaž o najlepšiu klobásu v širokom okolí…tie kolárovské sú fakt super.

Rameno Malého Dunaja obmýva Kolárovo časť Petöffiho rad , z ktorého sa dostaneme k mlynu po krásnom drevenom moste. Most je dlhý 86 metrov, je zastrešený a je to najdlhší most s celodrevenou konštrukciou v Strednej Európe. Postavili ho miestni ochranári za rekordných deväť dní v roku 1992 ako kópiu dnes už neexistujúceho mosta z 50-tych rokov minulého storočia, podľa spomienok ľudí, ktorí si ho pamätali.

Pôvodný most mal len 60 metrov a zničili ho plávajúce ľadové kryhy. Ešte aj dnes, keď poklesne hladina vody, sú vidieť pôvodné mostné piliere. Jeho pôvodnú dĺžku 62 metrov v roku 1997 upravili o 24 metrov a vtedy sa stal pravdepodobne najdlhším celodreveným mostom pre peších v celej Európe. Most je zo špeciálne napusteného agátového dreva a mal by vydržať približne 150 rokov.

Múzeum vodného mlynárstva je otvorené v máji až septembri od 10:00 do 19:00 hod. Je to veľmi zaujímavé miesto, vhodné ako turistický cieľ aj pre rodiny s deťmi.