Karpatská drevená cesta

Podarilo sa mi s rodinou dostať na “slovenský ďaleký východ” a medzi iným navštíviť aj drevené kostolíky-cerkvy v Nižnom Komárniku, Ladomírovej a v Miroli. Sú to unikátne, okulahodiace stavby, treba ich vidieť – aj zvnútra…

Kostol Sv. Matúša v Zolnej

Práve tento kostol si vybral aj princ Charles pri svojej návšteve Slovenska v roku 2000. Kostol v ranogotickom respektíve neskororománskom slohu stojí na návrší nad dedinou Zolná. Vo vnútri sa nachádzajú vzácne gotické fresky z r.1380, odkryté len v minulom storočí. Naozaj stojí zato, vidieť tento vzácny kostol.

Potulky Podpoľaním

Prvý máj sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Ja som zvolil potulky na bicykli a fotenie po Skliarove a Zánemeckej. Zastihla ma poriadna búrka, našťastie som sa mal kde schovať…

Lanovka: Biela Púť (Jasná) – Priehyba – Chopok

Nová moderná lanovka z Jasnej na Chopok začína v Jasnej (Biela Púť) štvorsedačkou, ktorá vás za 4 min vyvezie na vrch Bielej Púte. Tam prestúpite na nadzemnú samoobslužnú “lienku”, ktorá vylezie po koľajniciach na stanicu Priehyba za ďalšie štyri minúty. Tu sa prestupuje na kabínkovú lanovku smer Chopok. Stanica na Chopku ešte nie je dokončená (má byť prepojená s južnou stranou Chopka), momentálne je tam jedno veľké stavenisko. Zostáva len veriť, že stavba nezanechá veľké rany na okolitej prírode…. Príjemným návratom ku klasike je chata Kamienka (Kamenná chata), ktorá je vzdialená len 5 až 10min od lanovky – podľa počasia – naposledy bol Chopok v oblakoch a chatu sme museli doslova hľadať…

Melichova skala

Melichova skala nad Detvou Skliarovom je jedným z mnohých skamenených pozostatkov lávy na Poľane. Má výšku cca 20metrov a je pomerne ľahko prístupná. Zo zastávky na Skliarove je to necelá hodina…

Štiavnica a jej tajchy

Banská Štiavnica a jej tajchy sú ideálnym miestom na relax v týchto horúcich dňoch.Štiavnica Vám ponúka okrem prekrásnej panorámy mesta s množstvom historických pamiatok (cca 300) aj osvieženie v 24 nádherných jazerách- tajchoch. Jedným z najkrajších je vodárenské jazero nad Trojičným námestím (15 min) s priezračnou tyrkysovou vodou…

Májové večery

Večerná obloha nám zavše ponúka nádherné divadlo. Niekedy stačí otvoriť okno a začať rýchlo fotiť. Svetlo je neopakovateľné a fantastické farby na oblohe trvajú len pár minút. Inokedy sa za krásnymi výhľadmi musíme vybrať niekde do výšok, ako to bolo v druhom prípade, keď som fotil večerný Zvolen zo Zálužnej, ktorá má 654 m.n.m.

Lučenec – centrum Novohradu

Lučenec sa prvý krát uvádza v listine uhorského kráľa Bela IV. roku 1247 ako Terra Luchunch. Ako mesto sa spomína až v roku 1451. Na tento letopočet sa viaže aj najznámejšia kapitola z dejín mesta. 7.septembra 1451 sa tu odohrala bitka medzi uhorským oligarchom Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom, ochrancom kráľovnej Alžbety a jej syna Pohrobka. V bitke pri Lučenci zvíťazil Jiskra, aj keď jeho armáda bola v počte mužov takmer 4 krát menšia, ako Huňadyho(4500 mužov proti 16000).

V súčastnosti má Lučenec 28 500 obyvateľov. Jeho historické centrum si zachovalo ráz z 19.storočia a zdobí ho niekoľko zaujímavých budov v renesančnom a klasicistickom slohu. Dominantou mesta je nádherný kalvínsky kostol v neogotickom slohu, postavený v roku 1851 až 1853 na mieste staršieho barokového kostola, ktorý zhorel aj s centrom mesta. Lučenec sa po požiari rýchlo obnovil, o čom svedčí postavenie aj ďalších dvoch kostolov evanielického a katolíckeho v tom istom desaťročí. Z budov z 19.storočia si určite zaslúži pozornosť lučenecký palác – Reduta, ktorý hostil už asi dve desiatky významných európskych osobností z politického a umeleckého prostredia.

Umelecké fotografie Maria Sikoru

Milan Šalko, www.horsanahory.sk Vás srdečne pozýva na prehliadku umeleckých fotografiíMaria Sikora. Tvorba autora je zaujímavá nielen svojou nevšednosťou v českom a slovenskom prostredí, ale predovšetkým snovým stvárnením a dôrazom na slobodu umeleckého prejavu. Námetom všetkých galérií je “Opona padá – svetlo žiari”. Tieto galérie sú k zhliadnutiu na webovej prezentácii www.mariosikora.cz, symbolizujú dobu v ktorej sa dnes nachádzame, ale aj nádhernú budúcnosť ktorá je pred nami. Prajeme príjemne strávené chvíle – Tu sa ponoríte do kúziel nových galérií.

Zvolenské vianočné námestie

Dňa 14.a 15. decembra sa na Námestí SNP vo Zvolene konali tradičné vianočné trhy. Obyvateľov a návštevníkov mesta čakalo množstvo stánkov a bohatý program. Pre deti to bol Mikuláš na námestí, pre korčuliarov je pripravená ľadová plocha pred Kostolom Svätej Alžbety, ktorá bude otvorená počas celej zimy. Bohatý program bude pokračovať až do Nového roku a vlastne aj potom celý rok 2013, keď Zvolen oslávi 770. výročie obnovenia mestských výsad, ktoré obnovil kráľ Belo IV. v roku 1243. Pôvodná listina z roku 1238 bola zničená počas tatárskeho (mongolského) vpádu v rokoch 1241 až 1242. Mesto kráľov – Zvolen patrí medzi najstaršie slovenské mestá, spolu s Krupinou, Banskou Štiavnicou, Trnavou a Starým Tekovom.

Žiar nad Hronom

Okresné mesto na strednom toku Hrona v Žiarskej kotline, ktorá leží medzi pohoriami Vtáčnik, Kremnické vrchy a Štiavnické vrchy. Mesto bolo poľnohospodárskou obcou, neskôr remeselníckym centrom. Počas svojej histórie vystriedalo niekoľko mien, najznámejšie sú Kerestúr a Svätý Kríž nad Hronom, tak sa volalo mesto až do roku 1955. Z historických budov je zaujímavý renesančno-barokový kaštieľ zo 17.storočia a nádherný dvojvežový Kostol Sedembolestnej panny Márie. Vo Svätom Kríži pôsobil v rokoch 1851 až 1869 banskobystrický biskup a prvý predseda Matice Slovenskej Štefan Moyzes, ktorý je pochovaný v krypte kostola. Na fasáde v strede tympanónu je erb biskupa Gabriela Zerdahelyho, ktorý dal postaviť starý kostol a postaviť nový. Zaujímavá je aj hvezdáreň, ktorú prebudobali z hasičského vodojemu.

Jeseň, alebo zima?

Momentálne počasie na našich horách už pripomína viac zimu, ako jeseň. Krásne to zachytil na svojich fotografiách môj priateľ Jozef Kováč. Fotografie sú z Kľaku, Martinských holí, Vtáčnika, Veľkej Fatry, Strážova a Vyšehradu.

Babie leto

Po horúcom septembri sme si už konečne vydýchli a prišlo skutočne jesenné počasie. Po daždi, ktorý bol naozaj potrebný sme mali v sobotu 6. októbra prekrásny deň, ale už nie horúci letný, ale vďaka stále dlhším nociam, ráno studený, hmlistý, popoludní príjemný a teplý. Mnohí ho využili na pobyt v prírode, či už na vychádzky peši, alebo na bicykli, alebo zbieraním húb. Ja som sa motal okolo Sliačskej doliny a tiež sa mi podarilo zopár húb nazbierať… Nezabudol som ani na fotoaparát a pokúsil som sa toto pekné popoludnie zachytiť…

Spišský hrad

Najrozsiahlejší zachovaný stredoveký hrad na Slovensku ( väčší je len hrad Starý Zvolen, ktorý sa skúma už 21.sezónu a archeológovia vyhrabávajú jeho múry spod zeme). Spišský hrad je jedným z najlákavejších turistických cieľov Slovenska, nie len pre domácich, ale aj zahraničných turistov. Kto tam ešte nebol, určite by to mal napraviť. Hrad ponúka okrem prekrásnych exteriérov a výhľadov aj expozície vo vnútri hradu, ako kaplnku, expozíciu zbraní, mučiareň a stredovekú kuchyňu, jednu z troch, ktoré na hrade boli.

Zvolenský zámok

Zámok dal postaviť uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký z Anjou v rokoch 1370 – 1382, ako kráľovské sídlo “domus regius” podľa vzoru talianskych mestských kastelov. Vo svojej dobe patril k najmodernejším kráľovským palácom. Pôvodne gotická stavba bola neskôr barokovo a renesančne prestavaná. K zámku pristavali v čase tureckého nebezpečenstva vonkajšie opevnenie aj s bastiónom. Zámok je postavený na mieste staršej kráľovskej kúrie, ktorú zbúrali. Dnes sú na zámku umiestnené archeologické nálezy z lokality starého Zvolena a expozícia Slovenskej národnej galérie.

Labute na Hrone

Pri prechádzaní po nábreží Hrona vo Zvolene v smere od mesta na sídlisko Západ – Tepličky mnohých okoloidúcich zaujmú tri krásne labute. Najmä deti, ale aj dospelí ich v tejto tuhej zime chodia obzerať,kŕmiť, niektorí fotografovať. Tu je niekoľko fotografií “zvolenských” labutí.