Výstup na Sitno (1009m.n.m.)

Krajinársky veľmi príťažlivé jazero Počúvadlo je východzím bodom výstupu na Sitno, ktoré je najvyšším bodom Štiavnických vrchov. Štiavnické vrchy sú naším najrozsiahlejším sopečným pohorím a chránenou krajinnou oblasťou. Aj Sitno bola kedysi sopka. Jeho výšinný ráz s hradbami andezitových brál boli útočiskom ľudí už od praveku. Na východnom svahu je zreteľný proveký val a rujny rozsiahleho stredovekého hradu.

 

sitno (2)

Chodník na Sitno vedie od koruny hlavnej hrádze Počúvadla úbočím Petrovho vrchu cez bukovo dubový les na Tatársku lúku. Ďalej už pôjdeme len po schodoch!!! Je ich 270 a pohodlne nás vyvedú až na vrchol pomedzi andezitové bralá. Je to najstarší turistický chodník na území Slovenska. Už v XVIII. storočí ho vybudoval turistický spolok pre zábavu a zdravý životný štýl vtedajšej šľachty.

Sitno ponúka vynikajúce výhľady, pri výbornej viditeľnosti je možné na jednej strane vidieť Dunaj a na opačnej Vysoké Tatry. Na vrchole stojí historická turistická rozhľadňa s múzeom, televízny vysielač a nedostavaná chata Andreja Kmeťa s občerstvením. Po odpočinku nasleduje návrat tou istou trasou. Celý výlet trvá asi tri a pol hodiny a zvládnu ho aj deti. Potrebná je minimálne treková obuv, v prípade slnečného počasia opaľovací krém, pri nestálom počasí nepremokavá vetrovka.

Zabezpečím Vám dopravu z ubytovacieho zariadenia (z domu) a späť a sprievodcovské služby.

Mapa:

Zväčšiť mapu